Κυριακή, 09 Ιανουαρίου 2022

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ

Για την πρώτη εβδομάδα 10-14/01/2022 όλοι εκπαιδευτικοί και μαθητές ανεξάρτητα αν είναι εμβολιασμένοι ή νοσήσαντες ή μη εμβολιασμένοι προσέρχονται στις σχολικές μονάδες με αρνητικό self test. Συνολικά πραγματοποιούν 3 self test.

Το 1ο διενεργείται την Κυριακή 09/01 για τη προσέλευση τη Δευτέρα 10/01.

Το 2ο διενεργείται την Δευτέρα 10/01 για τη προσέλευση την Τρίτη 11/01.

Το 3ο διενεργείται την Πέμπτη 13/01 για τη προσέλευση την Παρασκευή 14/01 και ισχύει και για την είσοδο στο σχολείο την Δευτέρα 17/01.

Από την επόμενη εβδομάδα 17-21/01/2022 όλοι μαθητές και εκπαιδευτικοί σε όποια κατηγορία και να ανήκουν διενεργούν 2 self test το πρώτο test τη Δευτέρα και το δεύτερο την Πέμπτη για να γίνει ο έλεγχος Τρίτη και Παρασκευή αντίστοιχα.

Όλοι τα δηλώνουν στο edupass.

ΑΝ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΚΡΟΥΣΜΑ:

Αν ένας μαθητής διαγνωστεί θετικός στον COVID-19, τότε θα μπαίνει σε απομόνωση  για 5 ημέρες τουλάχιστον. Η απομόνωση θα διακόπτεται μετά από 5 ημέρες (α) εφόσον δεν υπάρχουν συμπτώματα, ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο – προεξάρχοντος του πυρετού – υποχωρούν, και (β) με αρνητικό σελφ τεστ. Εάν ο πυρετός συνεχίζει ή υπάρχει θετικό σελφ (ή ράπιντ) τεστ, η απομόνωση θα παρατείνεται.

ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΝΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΚΡΟΥΣΜΑΤΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ:

Όλο το τμήμα θα κάνει ιχνηλάτηση για 5 ημέρες. Δεν υπάρχει πλέον σταυρός.

Μαθητές εμβολιασμένοι/πιστοποιητικό νόσησης: 3 self test τις ημέρες 1,3,5 (τα 2 τα έχουν σπίτι τους και το σχολείο τους δίνει 1 δωρεάν self test)

Μαθητές μη εμβολιασμένοι : Ημέρες 1 και 5 κάνουν δωρεάν rapid σε δομή με βεβαίωση από το σχολείο και ημέρες 2,3,4 από ένα self test. (τα 2 τα έχουν σπίτι τους και το σχολείο τους δίνει 1 δωρεάν self test)

ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΝΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΚΡΟΥΣΜΑ ΕΚΤΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ Ή ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΕΓΗ:

Σε περίπτωση που μαθητές είναι στενές επαφές κρούσματος COVID-19 εκτός σχολείου:

·         Αν πρόκειται για εμβολιασμένους μαθητές, τότε προσέρχονται στο σχολείο κανονικά και κάνουν τρία σελφ τεστ τις ημέρες 0-1, 3 και 5-7.

·         Αν πρόκειται για μη εμβολιασμένους μαθητές, τότε παραμένουν σε απομόνωση για 5 ημέρες, και διενεργούν σελφ τεστ την 5η ημέρα μετά την έκθεση.

ΧΡΗΣΗ ΜΑΣΚΑΣ:

Μαθητές και εκπαιδευτικοί που νόσησαν και μαθητές και εκπαιδευτικοί που διαβιούν με κρούσμα κάτω από την ίδια στέγη, επιστρέφουν στο σχολείο για τουλάχιστον άλλες 5 ημέρες με μάσκα υψηλής αναπνευστικής προστασίας (Ν95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλή μάσκα. Σε περίπτωση που προσέρχονται κανονικά στο σχολείο, τότε για 10 ημέρες οι παραπάνω μάσκες.

ΜΕΤΡΗΣΗ ΗΜΕΡΩΝ:

Η ημέρα νόσησης που αναγράφει το Πιστοποιητικό Covid ή η ημέρα που ανακοινώθηκε το θετικό μοριακό  ή η ημέρα θετικού rapid, είναι η ημέρα 0. Μετά μετράμε 5 ημέρες και οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί επιστρέφουν την 6η ημέρα, με τα απαραίτητα δικαιολογητικά ο καθένας

349 total views,  1 views today

Οδηγίες για την προσέλευση στο σχολείο μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων